Implanty Zębowe | Oferta usług | Kontakt
Implanty - Dens VIP  
    Implanty Zębowe, Oferta usług, Galeria
  Dens VIP, Dyplomy i Certyfikaty, Oferta współpracy dla Lekarzy   Pytania i Terminologia, Artykuły i Ciekawostki  
 
   

Protetyka stomatologiczna

Jest to dział stomatologii poświęcony odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych, lub po ich masywnym uszkodzeniu. Do odtworzenia wykorzystuje się uzupełnienie protetyczne. Mogą one być stałe (nie dające się usunąć z ust, z reguły cementowane do pozostałych zębów pacjenta), lub ruchome (dające się wyjąć z ust), ewentualnie kombinowane (protezy ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi za pomocą zasuw, zatrzasków, rygli, lub koron teleskopowych).

Do uzupełnień protetycznych ruchomych zalicza się m.in. protezy akrylowe, protezy szkieletowe (na podbudowie metalowej), protezy nylonowe a do stałych m.in. uzupełnienia ceramiczne - korony i mosty (porcelana na podbudowie metalowej lub bezmetalowej-bardziej estetyczne).

Jeśli mają Państwo problemy z estetyką zębów (np. zęby przebarwione, niewłaściwie ukształtowane, obłamane, lub z licznymi nieestetycznymi wypełnieniami, a także niewielkie wady takie jak: przerwy między zębami albo zachodzenie na siebie zbyt ściśle położonych zębów) to czasami wystarczy oszlifować zęby i zastosować leczenie wykorzystujące korony protetyczne. Są one zbudowane z różnych materiałów, jednak w gabinecie DENS V.I.P. standardem są korony porcelanowe wykonane na stopie dentystycznym lub z czystej porcelany - CERCON , PROCERA.  Praktycznie w każdym przypadku jestem w stanie wykonać pojedyncza koronę w taki sposób aby prawie w 100% oddawała charakter własnych zębów pacjenta. Jest to niezwykle ważne gdy ulega uszkodzeniu tylko jedna jedynka lub dwójka (albo też ząb innej grupy) i konieczne jest wykonanie koronki. 
 
Stosuję również korony oraz mosty wykonywane metodą galwaniczną (na złocie), które mają niewielką grubość, przez co zapewniają doskonały efekt estetyczny. Wszystkie powyższe korony wyróżniają się bardzo dobrą dokładnością (dopasowaniem) ponieważ nasi lekarze stale się kształcą na licznych kursach i współpracujemy z najlepszymi technikami w regionie.

Korony porcelanowe wykonujemy gdy np. występuje brak korony anatomicznej zęba. Brak ten może być spowodowany np. złamaniem w wyniku urazu lub próchnicy.  Jeśli złamanie korony zęba jest nieduże (ząb żywy) wówczas czasem wystarczy oszlifowanie zęba i wykonanie korony. Jeśli jednak złamanie nastąpiło z urazem miazgi albo ząb był wcześniej leczony kanałowo to wówczas przed założeniem korony lekarz musi wykonać wkład koronowo - korzeniowy, który cementujemy w korzeniu zęba. Następnie na części koronowej wkładu wykonuje się koronę porcelanową.Najlepsze są korony wykonywane techniką CAD/CAM (PROCERA, CERCON) , które częściowo są wykonywane komputerowo a następnie technik napala na komputerowo wykonaną czapeczkę porcelanę.

Czasami jednak brakuje pacjentowi kilku zębów. Problem ten można rozwiązać dwojako. Po pierwsze - w miejscu braku pojedynczego zęba wszczepić implant.  Drugi sposób to uzupełnienia protetyczne w postaci mostów porcelanowych, które mogą być alternatywą dla implantów w przypadku braków zębów, zarówno pojedynczych jak i mnogich.  Uzupełnienie brakującego zęba następuje poprzez dowieszenie go do zębów sąsiednich. Wymaga to jednak oszlifowania dwóch przyległych zębów i założenia np. trzypunktowego mostu porcelanowego (w przypadku braku jednego zęba). Most porcelanowy jest połączony na stałe z filarami zębowymi (wklejony na cement) i pacjent nie może go zdejmować. Zajmuje on tyle samo miejsca co wcześniej zęby własne pacjenta. Wadą jest jednak to, że trzeba oszlifować często zdrowe zęby.  Mostami można uzupełniać nawet duże braki zębowe jednak muszą być spełnione następujące warunki:

  • braki zębów muszą być ograniczone zębami własnymi pacjenta, które mogą stanowić filary dla przyszłego mostu
  • musi być odpowiedznia ilość zębów filarowych, na których można umieścić most. Zęby oszlifowane przenoszą zarówno nacisk na ich własne korony jak również "dźwigają ciężar" brakujących zębów, które niejako wiszą na nich. 

Jeśli brakuje Ci wielu zębów i warunki anatomiczne nie spełniają tych 2 powyższych warunków to konieczne jest wtedy wykonanie uzupełnień protetycznych ruchomych czyli wyciąganych. Obecnie najczęściej wykonywane są protezy szkieletowe, umocowane na specjalnych zatrzaskach, zasuwach lub koronach teleskopowych. Ich konstrukcja jest metalowa, w sposób fizjologiczny przenoszą siły żucia oraz nie posiadają klamer na zębach, co pozwala na uzyskanie dobrego efektu estetycznego, dużej stabilizacji i komfortu użytkowania.

 

Możliwe jest też wykonanie protez ruchomych, częściowych w kolorze błony śluzowej. Wykonuje się je wtedy albo z akrylu albo z nylonu (Bioplast, Valplast). Protezy z nylonu są elastyczne (można je zginać w palcach!) i nie posiadają metalowych klamer ale wysokie koszty wykonania i konieczność posiadania specjalistycznego sprzętu sprawiły że bardziej popularne są zwykłe protezy akrylowe z metalowymi haczykami (drucikami).

     

Całkowite bezzębie. Ten problem możemy rozwiązać poprzez zastosowanie implantów (o ile pozwalają na to warunki anatomiczne) i wykonanie na nich na stałe umocowanych mostów porcelanowych. Zdarza się jednak, że względy finansowe nie pozwalają pacjentowi na wykonanie mostu i trzeba wykonać protezę ruchomą. Z reguły nie ma z tym problemów w przypadku uzupełnienia zębów w szczęce. Dzięki siłom adhezji (przyssanie się płyty protezy do podniebienia) stabilność jest tu najczęściej zachowana. Znacznie gorzej bywa jednak w żuchwie, gdzie często spotykamy się ze znacznym zanikiem podłoża, co uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie protezy. Wystarczy wtedy założyć tylko 2 implanty, a po ich wygojeniu umocować specjalne zatrzaski, lub belkę Doldera, które będą utrzymywać protezę na swoim miejscu, umożliwiając prawidłową wymowę i odżywianie.
Pamiętaj. implanty tylko z Dens VIP
  Copyright © 2009 Studio Reklamy ADGRAPE.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
  | Oferta usług | Implanty Zębowe | Galeria | Dens VIP | Dyplomy i Certyfikaty | Oferta Współpracy dla Lekarzy | Pytania i Terminologia | Artykuły i Ciekawostki | Kontakt
Implanty tylko z Dens VIP Implanty Zębowe Oferta usług Galeria Dens VIP Dyplomy i Certyfikaty Oferta Współpracy dla Lekarzy Pytania i Terminologia Artykuły i Ciekawostki Kontakt

implanty, implanty Bydgoszcz, korony Procera, korony porcelanowe, licówki porcelanowe, dentysta